ГЛЕДНА ТОЧКА, ПРИЛОЖЕНА ОТ ЦЕНТЪРА ОТ КОНСТАНЦА НА ЗЕЛЕНИЯ ЕНЕРГИЕН КЛАСТЕР КОНСТАНЦА- ДОБРИЧ ЗА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА, КОИТО СЕ СРЕЩАТ ПО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЯТА
ЦЕНТЪР ОТ КОНСТАНЦА НА ЗЕЛЕН ЕНЕРГИЕН КЛАСТЕР КОНСТАЦА- ДОБРИЧ- Морски университет Констанца / РУМЪНИЯ

Пандемията на COVID-19 в Румъния е част от продължаващата пандемия на коронавирусна болест 2019 (COVID-19), причинена от тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2). Потвърдено е, че вирусът е достигнал Румъния на 26 февруари 2020 г., когато беше потвърден първият случай в окръг Горж.

Към 1 август правителството на Румъния съобщава, че са институционализирани 4.342 души, още 200.852 у дома под лекарско наблюдение, от които 4.742 са с положителен тест и са обработени над един милион теста.

Оценките за растежа на БВП за тази година са изключително нестабилни поради високата несигурност. Световната банка преразгледа значително оценките относно напредъка на румънската икономика през тази година, до 0,3%, от 3,8%, както беше оценено преди три месеца, но разчита на положителна възвръщаемост до 4,4% през 2021 г. Отрицателното въздействие на COVID -19 пандемия върху икономиката се очаква да бъде значителна, поне през първата половина на годината. Рискът от рецесията през 2020 г. обаче остава значителен и нараства. Националните институции са по-песимистични по отношение на рецесията. Според председателя на Фискалния съвет Румъния няма начин да избегне рецесията, но икономиката няма да рухне, тъй като основните услуги, няколко бизнеса и работата в селското стопанство продължават. Налице е висока несигурност и оценките са уязвими за напредъка на пандемията. Представителите на ING Bank също сочат към рецесия, с БВП спад от 0,9%, според техните оценки в средата на март. Икономистите на една от най-големите банки в Румъния, BCR, обаче предвиждат спад с 4,7% от икономиката поради епидемията от предходна прогноза за растеж от 1,8%. БВП ще намалее с 15,2% през второто тримесечие и ще се върне към бърз растеж от 12,8% през третото тримесечие, поради постепенното възобновяване на дейността. Ръстът на БВП през 2021 г. ще бъде от 3,9%. Общото възстановяване ще продължи няколко тримесечия, тъй като някои компании няма да преживеят шока, а други ще се нуждаят от време, за да достигнат пълния капацитет и да възобновят процеса на наемане. До края на годината равнището на безработица ще се увеличи почти три пъти, достигайки 11%. Румъния имаше един от най-ниските равнища на безработица в ЕС през 2019 г.

Образованието не е изключение. Ученици от привилегировани среди, подкрепяни от родителите си и нетърпеливи и способни да учат, биха могли да намерят пътя си през затворените училищни врати до алтернативни възможности за обучение. Тези от хора в неравностойно положение често остават изключени, когато училищата им спират.

Заключванията в отговор на COVID-19 са прекъснали конвенционалното обучение с закриване на училища в цялата страна в повечето страни от ОИСР и партньори, като повечето са продължили поне 10 седмици. Докато образователната общност полага съгласувани усилия за поддържане на приемствеността на ученето през този период, децата и учениците трябваше да разчитат повече на собствените си ресурси, за да продължат да учат дистанционно чрез Интернет, телевизия или радио. Учителите също трябваше да се адаптират към новите педагогически концепции и начини на преподаване, за които може да не са били обучени. Пандемията COVID-19 също оказа сериозно въздействие върху висшето образование, тъй като университетите затвориха помещенията си, а държавите затвориха границите си в отговор на мерките за блокиране. Въпреки че висшите учебни заведения бързо замениха лекциите в лице с онлайн обучение, тези затваряния засегнаха обучението и изпитите, както и безопасността и правния статус на чуждестранните студенти в приемащата им страна.

COVID-19 категорично подчерта основната роля, която достъпът до надеждна електроенергия играе за защита на здравето и благосъстоянието и за подпомагане на основни обществени услуги, ключови вериги за доставки, поминък на хората и икономики на държавите.

С въвеждането на мерките за блокиране глобалното търсене на енергия рязко спадна до нива, които не са наблюдавани от 70 години. IEA изчисли, че общото търсене на енергия се свива с 6%, а свързаните с енергията емисии ще намалеят с 8% за 2020 г. Очаква се търсенето на петрол да спадне с 9% и въглищата с 8% за тази година, докато суровият петрол е на рекордно ниски цени .

По време на пандемията COVID-19 правителствата въведоха мерки за пълно блокиране, които намаляха търсенето на електроенергия на исторически нива (15% -30%) в много страни и генерираха свръхпредлагане на наличен енергиен капацитет. Тъй като кризата удари, мрежовите оператори търсиха най-евтиния (и най-чистия) източник на доставки, за да балансират по-ниското търсене. Следователно по-слабото търсене на електроенергия увеличи дела на възобновяемите енергийни източници в системата, като същевременно изпрати по-замърсяващите и скъпи въглеродни горива в задната част на опашката. Този ефект се случи дори по време на исторически ниски цени на изкопаемите горива, което прави въглерода най-големият губещ в пандемията.

Опитът от пандемията разкри, че спешно се изискват значителни регулаторни промени. Интелигентните стратегически решения и иновативните концепции трябва да бъдат включени в усилията за възстановяване в периода след пандемията. Жизнеспособността на румънските членове се нуждае от спешна трансформация. Правителствата трябва да действат по начин, който да реагира в близко бъдеще. Необходим е нов и силен план, който да се справи с последиците от пандемията и силен план за възстановяване след пандемията. Това е не само предизвикателство, но и чудесна възможност.

В този контекст Центърът от Констанца на ЗЕЛЕН ЕНЕРГЕТИЧЕН КЛАСТЪР КОНСТАНТА-ДОБРИЧ имаше правилна позиция да отговори на предизвикателствата на COVID 19 въз основа на нуждите на румънските членове.

Центърът осигурява румънските членове, които са отворени да ги подкрепят по въпроси, свързани с:

• смяна на работния график

• дигитализация

• хибридно образование

• интелигентна работа

 

Препратки:

https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_Romania

https://china-cee.eu/2020/05/05/romania-economy-briefing-the-impact-of-the-coronavirus-crisis-on-the-economic-activity/

https://www.oecd.org/education/the-impact-of-covid-19-on-education-insights-education-at-a-glance-2020.pdf

https://energyeconomicgrowth.org/blog/covid-19-impact-renewable-energy

https://www.weforum.org/agenda/2020/06/covid-19-is-a-game-changer-for-renewable-energy/

https://www.clustercollaboration.eu/sites/default/files/greencluster_covid-19.pdf